Lviv küçük bir şehir bu yüzden merkezdeki her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.Müze girişleri ortalama 20-30 UAH kadar.Girişlerde bazı müzelerde öğrenci indirimi yapıyorlar.Şehrin ana meydanı ise Rynok meydanı diğer adıyla “Market Square”.Eğer istenirse bu meydandaki sırtlarında “excursion” yazan tur satıcılarından özel rehberli şehir turları bulunabilir ama satıcıların İngilizcelerinin pek iyi olduğu söylenemez.Rynok Meydanı’nın 4 köşesini 4 mitolojik heykel olan Neptün,Diana,Adonis ve Amphitria heykelleri süslüyor.Ortada ise belediye binası var.Dikkatimi çeken bir diğer nokta ise şehirde çok sayıda kilise olması.

rynok square
Rynok Meydanı

Lviv High Castle:

Lviv high castle
Kalenin enfes manzarası

Eğer bütün şehri kuşuçuşu görüp kafamda şehrin krokisini çıkarmak istiyorum derseniz gelmeniz gereken yer burası ;ama küçük bir tepeye tırmanıp birazda merdiven çıkmayı göze almanız lazım.Burası 413 metre denizden yüksekliğiyle şehirdeki en yüksek yer.Kışın yukarı çıkarken dikkatli olmak lazım çünkü tuzlamaya rağmen baya don oluyor.

lviv high castle
Tepeye çıkan yol

Burası aynı zamanda romantik yürüyüşler için de harika 🙂

Boim Chapel:

Boim chapel lviv
Şapelin kubbesi

Geç Rönesans devri mimarisiyle inşa edilen bu şapel aynı zamanda Unesco Dünya Mirası listesinde.Şapelin kararmış giriş duvarı ve içerideki oymaları şahane.Aynı zamanda kafanızı kaldırıp yukarıya baktığınızda  kubbesinin iç tasarımının da büyüleyici olduğunu göreceksiniz.Bir yerden duyduğuma göre kışın burası genelde kapalı oluyormuş ama bir teyze gün içinde belli zamanlarda gelip şapeli açıyor.Biz o teyzeye denk gelip içeri öyle girmiştik.Ne yapın ne edin içeriye girip harika tasarımını kendi gözlerinizle görmeden geri dönmeyin.

lviv boim chapel
Boim Şapeli’nin iç duvarı

Pharmacy Museum:

lviv pharmacy museum
Kimyasallar

Ukrayna ve Avrupa’nın en eski eczane müzelerinden biridir.1735 yılında askeri eczacı olan Wilhelm Natorp tarafından kurulmuş.Kurulduğu yıllarda “siyah kartalın altında” olarak adlandırılmış.Bir tıp öğrencisi olarak burası çok hoşuma gitti; ama bazı şişelerin içi boştu veya içlerinde etikette yazandan farklı kimyasallar vardı.

lviv pharmacy museum
Eczane Müzesi

Belediye Binası:

lviv city hall
Saat kulesinin enfes manzarası

Rynok Meydanı’nın merkezinde bulunan binada birde saat kulesi bulunuyor.Söylenenlere göre saat kulesinin tepesine çıkan 3000 basamak varmış; ama ben o kadar çok olduğunu düşünmüyorum.Öyle olsa da yukarıdaki manzara için tırmanmaya değer.

lviv city hall
Belediye Binası Saat Kulesi

Opera Binası:

lviv opera house
Opera Binası

Avrupa’nın en güzel opera binalarından…Operanın yanında bale ve tiyatro gibi birçok etkinlik de düzenleniyor.Benim bir  şeyler izlemeye fırsatım olmadı;ama bir daha gelirsem mutlaka izleyeceğim.

Dormition Church:

lviv dormition church
Dormition Kilisesi

Adının anlamı Meryem Ana’nın göğe kabulü olan Rönesans tarzı bir Ortadoks kilisesi.Yeşil kubbeleri ve çan kulesiyle dikkat çeken kilisenin günümüzdeki binası,eski kalıntılarının yerine 16-17. yüzyıllarda tekrar inşa edilmiş

Ermeni Katedrali:

armenian cathedral lviv
Ermeni Katedrali

Yapımı 1363’lü yıllara dayanan Lviv’in eski katedrallerinden.İç kısmı baya kasvetli;ama içerideki duvar resimleri harika.

armenian cathedral lviv
Ermeni Katedrali tavanı
lviv armenian cathedral
Bu vitray çok hoşuma gitti.

Latin Cathedral:

lviv latin cathedral
Kuş bakışı Latin Katedrali

Kilisenin doğu duvarında 1672 yılındaki Türk kuşatmalarında kullanılan top mermisi asılı.Altında ise latince “EX OBSIDIONE TURCICA” yani “Türk kuşatmalarından” yazıyor.

Dominican Cathedral:

lviv dominican church
Dominican Katedrali

Tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan bu katedralin girişinde latince “SOLI DEO HONOR ET GLORIA” yani sadece Tanrı için şan ve şeref yazıyor.Latincede “et” ve anlamına gelmektedir.Şan ve şeref zaten İngilizce’yle neredeyse aynı.”Deo” Tanrı demek ve “soli” ise sadece anlamında kullanılmış.Bu tarz Latince terminolojiler çok hoşuma gidiyor 🙂

Church of Transfiguration:

lviv transfiguration church
Transfiguration Church

Ermeni Katedrali’nin yakınlarında bulunan 3 kubbeli kilise.

lviv transfiguration church
Altar
lviv transfiguration church
Kilisenin pastel mavisi kubbesi

Jesuit Church:

lviv jesuit church
Jesuit Kilisesi içi

Şehrin en büyük kiliselerinden birisidir.18. yy civarlarında 80 metrelik saat kulesiyle Galiçya’nın en uzun yapısıymış;ama sonradan saat kulesinin üst kısmı yıkılmış.

lviv jesuit church
Jesuit Church

Carmelite Church:

carmelite church lviv
Gece vakti Carmelite Kilisesi

Dormition Kilisesi’nin karşısında bulunan bu kiliseye eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız uğramalısınız.

Lviv carmelite church
Tavan Freskleri

İçeriye süzülen ışık hüzmeleri kiliseye mistik bir hava katıyor.

lviv carmelite church
Kilisenin iç kısmı

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı girin