Lviv’e gelmişken birazda şehrin dışına çıkalım,oralarda yakın yerleri gezelim derseniz merkeze 1-2 saat uzaklıktaki kaleler tam size göre.3 tane kale var:Olesko,Pidhirtsi ve Zolochiv.Bu kaleler ortalama olarak şehre 70-80 kilometre uzaklıkta ve aynı güzergahtalar.Bir gün içinde hepsini görebilirsiniz.Rynok merkezindeki seyyar tur satıcılarında üç kaleyi de içeren turlar mevcut(Tur 250 UAH + kale başı ortalama 40 UAH giriş ücreti) ;ama turdaki rehberler dahil  kimse İngilizce bilmiyor.Kendi aracınız varsa gps yardımıyla kendiniz de gezebilirsiniz.

Olesko Kalesi:

olesco castle
Olesko kalesi

Efsaneye göre ya fahişeleri ziyaret ettiği için canlı canlı duvarlara hapsedilen ya da mucizevi bir kurtuluş için kendini kuyuya atarak boğan -ölüm nedeni tam bilinmiyormuş-  bir keşiş olan John Casper’in ruhu bu kalede yaşarmış.Bölgede yaşayanların dediğine göre huzur bulamayan ruhun gölgesi geceleri kalenin duvarlarında dolaşırmış.Neyse ki Sam&Dean Winchester kardeşlere işimiz düşmeden kaleden ayrıldık.

olesco castle
Vitraydaki atlı şövalye motifini farkettiniz mi?
olesco castle
Olesko kalesi
lviv olesco
Orta çağ restoranı

Tarihi 1327 yıllarına kadar uzanan bu kalenin kendine ait orta çağ restoranında enfes yemekler yiyebilirsiniz.Ortamı gerçekten çok iyi.

Pidhirtsi Kalesi:

pidhirtsi lviv
Pidhirtsi Kalesi

1635 yıllarında inşa edilen  kalenin çok hoş bir dış görünüşü var.Yakınlarından Styr nehri geçiyormuş.Kalenin karşısında da bir kilise var.Kalenin iç tasarımı çok güzelmiş,girmeye çalıştık ;ama güvenlik tarafından çıkarıldık.Tabiki İngilizce bilmediği için ne söylediğini anlamadık.

Pidhirtsi castle
Kalenin dışı

Efsaneye göre kalenin 18. yy. sahiplerinden olan  Waclaw Rzewuski -aynı zamanda da bir drama yazarıymış- karısını aşırı kıskançlıktan dolayı duvara asarak öldürmüş,sonrada cesedini yakmış.Kadının ruhu hala kalenin içinde dolaşıyormuş.Hatta burası uzmanlar tarafından yüksek teknolojili aletlerle araştırılmış ve paranormal aktivitelerin olduğu tespit edilmiş.Aynı zamanda da Ghost Hunters İnternational adlı dizi burada da çekim yapmış.

pidhirtsi castle lviv
Kalenin karşısındaki kilise
Pidhirtsi lviv
Pidhirtsi Bahçesi

Zolochiv Kalesi:

zolochiv lviv
Zolochiv Kalesi

Bu kale 1600 yıllarında bölgeyi koruma amacıyla inşa edilmiş.Günümüzde ise Lviv sanat merkezinin bir parçası olup müze olarak kullanılmaktadır.1672 yılında 6 günlük kuşatma sonucunda Türkler tarafından ele geçirilmiş.Kalenin içinde çok sayıda yağlı boya tablo ve kurutulmuş hayvanlar bulunuyor.Kalenin duvarları tarih boyunca türlü işkencelere şahit olmuş.

zolochiv lviv
Kale girişi
zolochiv lviv
Zolochiv Kalesi İçi

Kalenin kendi orta çağ restoranında uygun fiyata çok güzel yemekler yiyebilirsiniz.Garsonlar İngilizce bilmiyor;ama İngilizce menüleri mevcut.Borscht Çorbasını denemenizi öneririm.

zolochiv lviv
Kaledeki orta çağ temalı restoran

 

 

 

6 YORUMLAR

  1. Merhaba Ege,Lviv çevresinde tarihi kaleler ile bilgilere ulaşmaya çalışırken senin yazılarına denk geldim yazı ve fotoğraflar çok güzel. Bu kalelere rehbersiz ve özel araç olmadan gidilebilir mi? Birbirine uzaklıkları nedir? yazarsan çok sevinirim 🙂

    • Merhabalar,güzel yorumlarınız için teşekkürler.Açıkçası kalelere toplu taşımanın olup olmadığıyla ilgili bir bilgim yok;ama Rynok Meydanı’ndaki tur satıcılarından uygun fiyata tur satın alabilirsiniz.Kaleler Lviv’e yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta.Birbirlerine uzaklıkları ise yanlış hatırlamıyorsam 10-20 kilometre kadardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı girin