cumalıkızık
Köy evleri

Cumalıkızık Uludağ’ın eteklerinde kurulu tatlı bir köy.Batıdaki diğer birçok yerin aksine burası tam bir Türk kasabası.Köyün tarihi dokusu çok iyi korunmuş durumda.Eskiden dağ eteklerine kurulu köylere kızık denirmiş.O zamanlar insanlar cuma namazı için bu köyde tonlandığı için buraya Cumalıkızık denmiş.Köyün tarihi 700 yıl öncelere kadar gidiyor.Adımınızı atar atmaz Uludağ’ın bol oksijenli havası tarafından karşılanacaksınız.

cumalıkızık köyü
Şehir meydanı

İstanbul’dan özel araçla 2-2.30 saatte gelebilirsiniz.Hal böyle olunca Cumalıkızık büyükşehrin stresinden kaçmaya çalışan günübirlikçilerin gözdesi haline geliyor.Bursa merkezden 15-20 dakikada köye ulaşılabiliyor.Özel aracınız yoksa da merkezden kalkan minibüslerle Cumalıkızık’a kolayca ulaşabilirsiniz.

cumalıkızık köyü

 

cumalıkızık köyü

Gezilecek yerler:

Cumalıkızık çok küçük bir köy.Geldiğinizde taştan sokakları mutlaka baştan sona gezin,tarihi evleri fotoğraflayın.Köyün kendi etnografya müzesini -uzun zamandır kapalıymış- gezebilirsiniz.Neredeyse yarım milenyumluk küpeli eve uğramadan dönmeyin.

cumalıkızık köyü
Taş sokaklar

Yeme içme:

Cumalıkızık köy kahvaltısıyla meşhur olmuş durumda.Şahsen benim de buraya gelme amacım kahvaltı etmekti.Meydandaki ve ara sokaklardaki birçok yerde teyzelerin kendi elleriyle hazırladığı doğal kahvaltıları tadabilirsiniz.El yapımı mantı ve gözlemeleri de gayet başarılı.Yine kahvaltı ettiğiniz yerlerden çeşit çeşit el yapımı reçel alabilirsiniz.Ben gittiğimde sobanın üstünde incir reçeli yapıyorlardı.Yapım aşamasını bizzat deneyimlediğim için gözüm kapalı aldım.Kivi,patlıcan ve domates gibi piyasada fazla bulunmayan reçelleri deneyebilirsiniz.

cumalıkızık yeme içme
Köy mantısı

Notlar:

Köy cidden çok küçük;ama ben sıkılmam kalırım diyorsanız 1-2 tane pansiyon bulunmakta veya Bursa’nın diğer incilerinden olan Tirilye Gölyazı gibi yerleri keşfe çıkabilirsiniz.Gölyazı gezi rehberi için tıklayınız.

Köyün sokakları ve Osmanlı taş evleri çok hoş.Biraz zor olsa da  ara sokaklarda kaybolmaya çalışın. 🙂

Hatıra eşya alışverişlerinizi meydandaki hediyelik eşyacılardan yapabilirsiniz.

Uzun zamandır buraya gitmedim ama duyduğuma göre kahvaltıcılar fiyatları aşırı arttırmışlar.

cumalıkızık
Köy meydanı
cumalıkızık köyü
Meydandan yukarı

4 YORUMLAR

  1. Bir Bursa’lı ve bloger olarak yazım tarzını sevdim. Fakat en son ne zaman geldin bilmiyorum ama etnografya müzesi çok uzun zamandır kapalı. Geçen hafta kahvaltı için gitmiştik ortalama 25 lira gibi bir fiyat vermiştik kişi başı.

    • Merhaba,öncelikle çok teşekkürler.1 sene evvel gitmiştim en son,yazıyı da o zamanlar yazdım.Uyarınız için teşekkürler hemen güncelliyorum 🙂

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı girin