gölyazı
Gölyazı Köyü

Türkiye’nin Sveti Stefan Adası.Burası Uluabat gölünün üstünde bir adada kurulu küçümencik bir Rum köyü.Eski adı ise Apolyont.Yerli halkın çoğu geçimini balıkçılık yaparak sağlıyor.Gölden en çok turna,sazan ve yayın balığı çıkmakta.Uluabat Gölü oldukça sığ bir göl,yaz aylarında en derin yeri bile sadece 2-3 metre derinlikteymiş.Kış aylarında ise yağan yağmur ve kardan dolayı bir miktar daha derinleşebiliyormuş.

gölyazı bursa
Uluabat Gölünde enfes gurup vakti
gölyazı
Kayık turundan kıyı şeridi

Ulaşım: Adaya Bursa’nın Nilüfer ilçesinden kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz.Özel araçlarla gidecekler içinse Bursa İzmir istikametinde giderken Uluabat Gölünü gördükten 5 km kadar sonra Uluabat tabelası görülür.Burdan sola dönüp etrafı zeytin ağaçlarıyla kaplı bir yolda 5 km daha ilerleyerek adaya ulaşılır.Bursa’ya uygun fiyatlı otobüs bileti için linke bir göz atın.

Gölyazı

gölyazı

Yeme-içme: Gölyazı bir balıkçı köyü yani tatlı su balıklarıyla ünlü.Özellikle yayın,turna ve sazan revaçta.Birçok yerde kerevit de bulabilirsiniz.Köydeki teyzelerin yaptığı gözlemeleri de denemenizi tavsiye ederim.Aynı zamanda köy kahvaltısı yapabilir ve zaten bol bol göreceğiniz kahvelerde yerli halka karışıp çay kahve içebilirsiniz.

Gölyazı

Gezilecek yerler-yapılacaklar: Benim en sevdiğim aktivitelerin başında kayıkla Uluabat turu geldi.Meydanlarda bolca görebileceğiniz kayıklarla anlaşıp göl turu atabilirsiniz.Kayıklarda dizel motor kullanıldığından yolculuk biraz sesli geçebiliyor ama gölün verdiği serinlik ve sunduğu güzel manzaralar sayesinde pek sorun olmuyor.İmkanınız varsa bu turu gün batımına denk getirmeye çalışın böylece Uluabat Gölünün eşsiz gün batımı manzarasıyla büyülenebilirsiniz.Kış aylarında sular yükseldiği için evler ve göl aynı seviyeye geliyor ve Venedik gibi bir görüntü ortaya çıkıyor.

gölyazı bursa
Ağlayan Çınar

Köy meydanında bulunan 750 yıllık olduğu söylenen ağlayan çınara da bir göz atmayı unutmayın.Köyün etrafını dolaşırken iç-dış sur kalıntılarının görebilirsiniz.(Adanın etrafında mutlaka bir tur atın ve bol bol fotoğraf çekin.)

bursa gölyazı
Uluabat Gölü

19. yüzyılda Yunan mimarisiyle inşa edilen Aziz Panteleimon kilisesini de ziyaret edebilirsiniz.Eğer adaya doğru zamanda gelirseniz gölün gerçek sahipleri olan birbirinden güzel birçok kuş türünü gözlemleyebilirsiniz.

gölyazı bursa

gölyazı
Gölün gerçek sahipleri,kuşların türleriyle ilgili bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim 🙂

Tavsiyeler:

Gölde tutulan balıkları restoranlarda yiyebileceğiniz gibi balıkçılardan taze taze alıp buzla paketleyip evinize de götürebilirsiniz.Hatta bazı balıkçılar size balık turu da yaptırıyormuş.

Fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız buraya bayılacaksınız.Zaten fotoğraf kulüpleri tan ve gurup vakti için adaya bol bol tur yapıyor.

Özellikle bahar ve yaz aylarında hafta sonları burası aşırı kalabalık oluyor.Bu yüzden hafta sonu köye arabayla giriş yasak.Arabaları köyün dışındaki bir otoparka bırakıyorsunuz ve servis araçlarıyla köye götürülüyorsunuz.

Adayı kuş bakışı görmek istiyorsanız Zambak Tepe’ye çıkmanızı öneririm.

Yine karşı adalarda kız adası diye bir yer varmış ve burada bir tapınak kalıntısı varmış;ama buraya gitme imkanım olmadı,internette de pek bir şey bulamadım.

Bursa’ya uzak şehirlerden gelecekler için ise uygun fiyatlı uçak bileti almak için bağlantıya bir göz atın.(Firma belirli zamanlarda özellikle otobüs biletlerinde %30 gibi indirimler yapıyor.Takip etmenizi öneririm.)

gölyazı
Uluabat Kayık turu

gölyazı bursa

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı girin