ukraine-kharkov
Bağımsızlık Anıtı

Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti. Harkov,Karkov,Karkiv artık nasıl isimlendirirseniz…Şehrin Rusya’ya uzaklığı 35 kilometreden az.Çevremdekilere Harkov’a gideceğimi söylediğimde herkesin ilk tepkisi “saçmalama Ukrayna’nın doğusu karışık” oldu.Aslında 2014 yılında yaşanan olaylara bakılırsa haksız da sayılmazlardı; ama biraz araştırma sonucunda Harkov’un şu sıralar güvenli olduğuna kanaat getirdim ve uçak biletimi aldım.

kharkov-cathedral
Annunciation Katedrali Bahçesi

Ulaşım:Harkov’a İstanbul’dan THY,Pegasus ve Atlas Global ile direk olarak uçabilirsiniz. Uçuş 2 saate yakın sürüyor.Normal bilet fiyatları 500-600 TL civarında;ama indirimleri takip ederek 200-300 TL gibi rakamlara gidiş-dönüş bilet bulabilirsiniz. Pegasus’un %50 indiriminde seyahat tarihleriniz uygunsa  gidiş-dönüş 150 TL gibi komik rakamlara bilet bulunabiliyor.

Mirror Fountain
Mirror Fountain

Harkov Uluslararası Havaalanı gördüğüm en küçük havaalanlarından birisi.Ülkeye girişte herhangi bir sorunla karşılaşmadım veya kimseden herhangi bir belge istendiğini görmedim;ama yinede dönüş uçak bileti ve kalacak yer rezervasyonu bilgilerinizi yanınızda taşımanızda fayda var.Dönüş uçuşumuzda havalimanı polisi arkadaşımın yeşil pasaportunun üstündeki “Special Passport” yazısını görüp senin pasaportun neden özel diye sordu. Babasının öğretmen olduğunu söyledik ve sorunsuzca geçtik.Havaalanına geldiğinizde ilk işiniz girişten ön ödemeli hat satın almak olsun.Bu hat işlerinizi aşırı derecede kolaylaştıracaktır.Biz 5 gb internet ve yine bize fazlasıyla yetecek kadar konuşma için 120 UAH gibi cüzi bir miktar ödedik.

Havaalanının dışında dahil belli bir yere kadar sigara içmek yasak.O yüzden çıkar çıkmaz sigara yakmayın aksi halde sağlam para cezaları alabilirsiniz.

kharkov-gorky
Gorky Park
Holy Virgin Manastırı
Holy Virgin Manastırı

Havaalanının içindeki taksiciler genel olarak sizi kazıklamak için programlanmışlar.Şehir merkezine normal kazık tarife 200 UAH ;ama bazı taksiciler -özellikle yanınıza gelip taksi gerekip gerekmediğini soranlar- 400 UAH gibi rakamlar isteyebiliyor.Merkeze normal tarife ise 75 UAH tutuyor.Burada taksiyi sizin çağırmanız gerek bunun için de cep telefonunuza veya tabletinize ” etaximo ” uygulamasını yükleyin.Uygulamaya demin aldığınız geçici Ukrayna hattıyla giriş yapın.Sizden hiçbir kart vb. bilgisi istemiyor.Sonra harita üzerinden konumunuzu ve gitmek istediğiniz yeri seçerek taksi seçin.Burada önemli bir nokta var.Bazı taksiciler sizi reddedebilir o yüzden aynı seferde 4-5 taksici seçin. Uygulama seçimlerinizi ayarlayıp size en uygun taksiyi gönderiyor.(Gelen taksinin marka ve modelini yine uygulamadan görebilirsiniz.)Taksiciler genelde İngilizce bilmediği için uygulama sayesinde fiyat,gidecek yer ve benzeri bir şey konuşmanıza gerek kalmıyor.Sadece, gelen taksiye uygulamada yazan ücreti ödeyip binip gidiyorsunuz.

kharkov-museum
Doğa Müzesi
Opera binası
Opera binası

Konaklama:Şehirde konaklama fiyatları gayet uygun.İki kişilik bir evi airbnb den gecelik 50-60 TL ye tutabilirsiniz.Yine şehir merkezinde gecelik iki kişilik bir oteli 70-80 TL ye tutabilirsiniz.Biz merkezde Asotel’de kaldık.Gecelik 35 TL idi. Booking.com daki olumsuz yorumlara rağmen otel beklediğimizden iyiydi;ama duvarlarında ses yalıtımı yoktu.Aile ile kalmak için uygun bir otel değil.Hostellerin geceliği ise kişi başı 10-15 TL arası.

Harkov'da gün batımı
Harkov’da Gün Batımı

kharkov-street

Ukrayna’nın genelindeki dil sorunu burada da var.Bazı üniversiteliler hariç İngilizce bilene pek rastlamadık;ama çoğu kişi Rusça konuşabiliyor.Anladığım kadarıyla şehre çok fazla turist gelmiyor çünkü yerli halk bizi gördüğünde şaşırmış bir şekilde bize bakıyorlardı.Halk baya yardımsever,dil bilmemelerine rağmen bir yer sorduğumuzda bize yardım etmek için can atıyorlardı.Hatta biz Holy Virgin Manastırında iken kilisede çalışan ve İngilizce bilen bir bayan -adı Natalya idi- bizi görünce manastırdaki din okulunu ve kilisedeki okulda okuyan öğrencilerin dini çizimler ve yağlı boya tablolar yaptığı yerleri gezdirdi.(Normal şartlarda buralara girebileceğimizi sanmıyorum.)İzin verilen birkaç nokta hariç buraların resimlerini çekemedim.Bol bol sohbet ettik.Sonra Natalya bizi birer elma ile uğurladı.

Manastırdaki Resim Atölyesi
Manastırdaki Resim Atölyesi

Şehir İçi Ulaşım:Harkov oldukça büyük bir şehir.Ben günde 15-20 km yürüyebilirim demediğiniz taktirde metro veya taksi kullanmaya ihtiyaç duyacaksınız.Taksi işini yine yukarıda anlattığım gibi etaximo uygulamasıyla halledebilirsiniz.Şehir içinde gideceğiniz bir yer taksiyle maksimum 50 UAH tutar.

Harkov metro
Metro

Şehrin metro hattı hiç karışık değil. Hayatında 20-30 kereden fazla metroya binmeyen ben bile bir sorun yaşamadım. Durakların isimleri Latin alfabesiyle de yazıldığı için ve her durakta durağın adı söylendiği için nerede olduğunu anlamama sorunu da olmuyor.Bilet fiyatı 3 UAH bileti metronun girişindeki sarı-mavi makinelerden alabilirsiniz.Makine sadece 1,2 ve 5 UAH kabul ediyor.Kağıt parayı makineye sokun ve makinenin size vereceği fiş şeklindeki bileti alın.Bileti turnikelere okutun ve geçin.Bu kadar basit 🙂

harkov metro

 

Birçok yerde para bozdurdum herhangi bir sorun yaşamadım.Havaalanı da dahil olmak üzere kurlar genel olarak aynıydı.

Harkov termometre
Termometre

Lviv’de bariz bir Avrupa mimarisi ve kültürü hakimken buradaki Sovyet etkisini görmek hiç zor değil.Büyük beton binaları kilometrelerce öteden tanıyabilirsiniz. Lviv’de ne kadar çok Türk turist varsa burada ise tam tersi o kadar az.Şehirde 4 gün kaldım ve Gördüğüm Türk sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu.

Özgürlük Meydanı
Özgürlük Meydanı

Tavsiyeler:

Marketlerde su alırken hangi suyu alacağınıza karar veremezseniz görevliye bizim içtiğimiz gazsız su anlamına gelen “bezgaz vada” diyebilirsiniz.

Hediyelik eşya alışverişlerinizi şehirdeki dükkanlardan,antikacılardan yapabileceğiniz gibi Dormition Katedralinin karşısındaki parktaki seyyar satıcılardan da yapabilirsiniz.Buralarda fiyatlar oldukça uygun.

Harkov yeme-içme rehberim için tıklayınız.

Harkov gezilecek yerler yazım için tıklayınız.

Annunciation Katedrali
Annunciation Katedrali

kharkov-railway

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı girin