Harkov’da da Ukrayna’nın diğer yerlerinde olduğu gibi fiyatlar Türkiye’ye kıyasla oldukça uygun ama Lviv ile karşılaştırmak gerekirse hem fiyatlarının uygunluğu hemde lezzet açısından Lviv’i tercih ederim.Harkov pek turistik bir şehir olmadığı için dil sorunu restoranlarda mevcut ama genelde çoğu restoranda 1-2 tane İngilizce bilen eleman bulunuyor.Şehirde kaldığım 3 gün süre boyunca gerek fiyatlarının uygunluğu gerekse yemeklerinin kalitesiyle hoşuma giden mekanları sizler için listeledim.

Kuliniçi:

kharkov brownie

Opera binasının yanında bulunan bu tatlış kafede 2-3 TL gibi rakamlara pasta yiyip 1 TL ye çay-kahve içebilirsiniz.Genelde yerli halkın,öğrencilerin takıldığı bir mekan burası ve içeride yer bulmak çok zor.Ben özellikle parmak boyutlarındaki karamelli cevizli kurabiyelerini çok sevdim.Kurabiyelerin tanesi 4 UAH.Mekanın adı kiril alfabesiyle yazılı ve şu şekilde кулиничи

Coffee Life:

coffe-life
Jelibonlu Pasta

Ukrayna’da kaldığım süre boyunca starbucks vb. markaları hiç görmedim.Onun yerine burası vardı.Fiyatları çok uygun.2 kişilik pasta ve milkshake için 120 UAH kadar ödedik.Resimdeki jelibonlu pastaları harika.Mutlaka deneyin.Milskshake’lerini de çok beğendim.

Aroma Kava:

Ukrayna’nın çoğu şehrinde bulunan kahve zinciri.Fiyatlar çok uygun, üstelik indirim yapmayı da çok seviyorlar.Günün belli saatlerinde dükkanların önlerindeki turuncu-mavi kıyafetli çalışanlar %20 indirim kağıdı dağıtıyorlar.

Fresh Line:

fresh-line harkov

Bizdeki Subway’in ukrayna versiyonu.Sandviçleri çok güzel ve kahvaltı için idealler.Fiyatlar da gayet uygun(30-40 UAH).Mekanda İngilizce menü yok.Şansınıza çat pat  İngilizce bilen eleman varsa ne mutlu size; ama pek sorun olmuyor en kötü elinizle işaret ede ede anlaşabiliyorsunuz.

Sushiya:

sushiya kharkov
Sushi ve Çilekli Mojito

Harkov’da 3-4 tane şubesi olan fiyat performans oranı gayet iyi suşici.Şehirde birkaç yerde sushi yedim.Aralarında en sevdiğim yer burası oldu.Çilekli mojitoları ve çıtır peynirleri de gayet başarılı.

Argentina Grill:

argentine grill kharkov

Mekan şehre biraz uzak.Gorky park yakınlarında.Biz metro ile “botanichnyi sad” durağında inip oradaki parkı gezip sonra hemen yanındaki Gorky Park’ı dolaşıp oradan Svobody Meydanı’na gidip sonunda yolun yorgunluğunu atmak için buraya gelmiştik.

Etleri gayet lezzetli,çalışanlar her konuda yardımcı oluyor ve İngilizce biliyorlar.Harkov ortalamasına göre oldukça lüks bir yer hal böyle olunca da fiyatları baya yüksek.

Argentine Grill
Argentine Grill

44 Favorite Place:

44-favorite-place
Karamelli Pasta

Ana yemeklerinin deneme fırsatımız olmadı ama pastaları ve özel kış içecekleri harika.Fiyatlar gayet uygun,İngilizce bilen garsonlar mevcut.Karamelli pastaları çok hoşuma gitti.Waffle denenebilir.

44 favorite place

Sharikoff:

kharkov sharikoff
Ciğer

Harkov’da en sevdiğim restoranlardan biri burası oldu.En başında yemekleri biz Türkler için uygun.Sipariş verdiğiniz her şeyin altında üstünde bir sürü ekmek,pide vb. geliyor.Fazlasıyla doyuyorsunuz.Yemekleri de çok lezzetli.Üstelik çeşitleri bol,menülerinde Ukrayna’da başka hiçbir yerde görmediğim mersin balığı bile vardı.Ortalamanın üstünde bir yer.

cheese balls
Kaşar Topları
Sharikoff Restoran
Sharikoff Restoran

Restoranın iç tasarımı özellikle de abajürleri çok hoş duruyor.

harkov yemek
Ekmek içinde çorba

Chapeau Bas:

dana-pirzola

Restoranın dış tasarımı kırmızı tuğladan ve özel villaları andırıyor.Hal böyle olunca girerken acaba doğru yerde miyiz diye düşündük :).Görüntüsü baya lüks bir restoran gibi olmasına karşın fiyatları aşırı uygun.200 gram dana eti 100 UAH,Kokteyler ve tatlılar 50 UAH civarında.İngilizce ve Rusça menüde fiyatlar %20 kadar kadar fark ediyor bu yüzden iki menüyü de masanızda bulundurun.

kharkov
Hiroşima Kokteyi

Okhodny Dvor:

limonlu turta
Limonlu Turta

Gorky Park yakınlarında aşırı otantik bir restoran.İç tasarımına bayıldım.Pastalarını dahi inanılmaz bir özenle yapıyorlar.Ana yemek deneyemedik; ama inanıyorum ki onlar da fazlasıyla lezzetlidir.Baya lüks bir restoran ve fiyatlar ortalamanın biraz üstünde.

harkov yemek
Restoranın içi

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı girin