Şehir oldukça büyük.Günde 5-10 km yürürüm derseniz sorun yok ;ama onun haricinde taksi veya metro kullanmanız şart.Taksiciler İngilizce bilmiyor.Ama sorun yok, geçen yazımda nasıl kullanılacağını anlattığım “etaximo” uygulamasını şehir içinde de kullanabilirsiniz.Şehir içi bir yerden bir yere gitmek için ödeyeceğiniz para 50-60 UAH’tan fazla tutmaz.Ayrıca 1-2 kere de metroya bindik,hiçbir sorunla karşılaşmadık.Metro sistemleri oldukça basit.

Müzelerde İngilizce bilen elemana rastlamak oldukça zor.Afişler bile sadece Ukraynaca ve Rusça.Girişlerde öğrenci olduğunuzu bir şekilde belirtirseniz öğrenci indiriminden yararlanabilirsiniz.

Annunciation Katedrali:

annunciation cathedral

Bu yapı şehrin sembolü haline gelmiş durumda.80 metre uzunluğundaki çan kulesiyle Doğu Avrupa’nın en büyük katedrali.Mimarisine hayran kaldım.İmkanınız varsa hem gece hem de gündüz görün.Eğer katedrali uzaktan görmek isterseniz nehrin karşı tarafındaki Dormition katedralinin bahçesindeki parka uğramanızı tavsiye ederim.Ayrıca buradaki seyyar satıcılardan uygun fiyata hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

annunciation-cathedral
Katedralin iç kısmı

kharkov-annunciation

Harkov Opera Binası:

Opera Binası
Opera Binası

Burasının gördüğüm en garip opera binası olduğunu söyleyebilirim.Sovyet mimarisinin kokusunu almak hiç de zor değil.Operanın yanında bale ve tiyatro gibi kültürel etkinlikler de var.

Sarzhin Yar Park:

Ahşap kilise
Ahşap kilise

Gorky park yakınlarında bulunan bu parka gitmek için merkezden metroya binin “Botanichnyi sad” durağında inin,ileriden yolun karşısına geçin.Girişi göreceksiniz.Eğer balık tutmayı seviyorsanız,bu parkta oltayla alabalık tutabileceğiniz küçük bir süs havuzu mevcut.Bu havuzun ilerisinde dini motiflerle döşenmiş bir kaynaktan su çıkıyor.Herkes buraya şişelerine su dolmak için geliyor.Anladığım kadarıyla kutsal sayılan bir su.Biraz ileride de ahşap bir kilise var.Çok büyük bir park değil,biz buradan yürüyerek Gorky Park’a geçmiştik.

Park-kharkov
Su kaynağı

Maxim Gorky Park:

gorky-park
Kayak Sahası

130 hektarlık alanıyla Harkov’un en popüler parklarından.İçinde süs havuzları,lunapark,pet shop,restoranlar ve çok daha fazlasını barındırıyor.Ben buraya kışın geldiğim halde tıklım tıklımdı,yazın nasıl olur düşünemiyorum bile.Parkı çok sevdim.Mutlaka dönme dolaba binin ve etrafı kuş bakışı olarak görün.Park Harkov’un en ünlü caddelerinden olan Sumska caddesi üzerinde konumlandırılmış durumda.Biraz uzak olsa da merkezden dümdüz Sumska caddesi güzergahında yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Gorky park

 

kharkov-gorky
Dönme dolap manzarası
maxim-gorky-park
Parktaki göletlerden bir kare

Sumska Street:

sumska-street
Cadde üzerindeki evlendirme dairesi

Harkov’un ana ve en eski caddesi.Baya uzun,biz tamamını dolaşamadık.

Mirror Fountain:

Mirror Fountain
Mirror Fountain

Opera binasının karşısındaki parkta bulunan UNESCO koruma listesindeki çeşme.Harkovlular burayı çok seviyormuş ve burada nikah fotoğrafı çektirmek çok popülermiş.Bence pek bir esprisi yok.

Svobody Square:

svobody-square
Özgürlük Meydanı

Türkçe’ye özgürlük meydanı olarak çevirebiliriz.Batısında Lenin heykeli bulunan,etrafı devasa beton binalarla çevrili meydan; Avrupa’nın en büyük 3. meydanıdır.Gps’den bakarsanız heksagram şeklindeki toprak alanları görebilirsiniz.

Dormition Katedrali:

dormition-cathedral
Sağ tarafta Katedralin çan kulesi

Lopan Nehri’nin karşısındaki “üniversity hill” denen tepede konumlandırılan katedral 90 metrelik çan kulesiyle şehrin en yüksek yapılarından.Katedralin bahçesindeki parktan nehrin karşı kısmının manzarasını izleyebilirsiniz.

Pokrovsky Manastırı(Holy Virgin Manastırı): 

monastery-kharkov
Manastırın Bahçesi

Hikaye kitaplarından fırlamış gibi bir görünümü olan manastır.Herkes çok yardımsever.Hatta yetkililerden biri bizim turist olduğumuzu anlayınca Bütün kurumu bize gezdirdi.Buradan Natalya’ya selamlar…

Tarih Müzesi(Istorychnyi Muzei):

history-museum
Tarih Müzesi

Şehrin merkezi diyebileceğimiz Konstytutsii meydanında konumlandırılmış müzenin etrafı top ve tanklarla süslenmiş.Müzenin duvarlarının çoğu camla döşenmiş durumda;ama giriş arka tarafta ve bu duvarda cam yok.Müzenin ayrı ayrı bölümleri var ve her bölümün giriş ücreti ayrı;ama tüm bölümlere girmenizi tavsiye ederim.Zaten ücret çok düşük(Öğrenci indirimi de var).İçeride fotoğraf çekmek için ayrıca bir ücret ödemeniz gerekiyor.

kharkov-history-museum
Mezenin İçi

Choral Sinagogu:

sinagog

Ukrayna’da bulunan en büyük Sinagog.Fark ettiğim bir şey var:Hristiyanlık dini yapıtlarının aksine sinagogların içi son derece sade.Girişte çantalarınızı güvenliğe bırakmanız gerekiyor.

Harkov Doğa Tarihi Müzesi(State Natural History Museum):

nature museum

Burası şuana kadar bulunduğum en detaylı doğa tarihi müzesi.Herkesin uğramasını tavsiye ederim.Hiçbir yerde görmediğim hayvanları gördüm.Müzede İngilizce bilen birkaç kişi var.

Kharkov Natural history museum
Mamut Fosili

Tripofobisi olanların aşağıdaki Surinam kurbağası resmine bakmamasını tavsiye ederim 🙂

Kharkov Natural history museum
Surinam kurbağası ve Yumurtaları
Kharkov Natural history museum
Okyanus Balıkları
Kharkov Natural history museum
Köpekbalıkları

Alt tarafta ise sadece kuzey denizlerinde bulunan nadide bir tür olan boynuzlu fok balığı iskeleti.Asıl adıyla “Narval”.Unicorn boynuzu sanılan tek boynuzlar aslında bu hayvanların boynuzlarıdır.

Kharkov Natural history museum
Narval
Kharkov Natural history museum
Mürenler,Mığrılar
Kharkov Natural history museum
Mercanlar
Kharkov Natural history museum
Balina İskeleti

Aşağıdaki yapının ne olduğunu tahmin edebilir misiniz?

Kharkov Natural history museum
Aslında bunlara balina dişi diyebiliriz;ama parçalama fonksiyonları yok.
Kharkov Natural history museum
Deve kuşu sternumunun(göğüs kemiği) ne kadar da sağlam olduğuna bakın.Aynı bir kalkan

Temple of The Myrrh-Bearers:

Mirror Fountain’in arkasında yer alan çatısına hayran kaldığım katedral.İçine de dışına da bakılırsa katedralin mimarının altın rengini çok sevdiği belli oluyor.

temple cathedral kharkov
katedral

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı girin