Tepeden Kayaköy
Tepeden Kayaköy

11. yy’da Likya Karmylassos kenti üzerine Levisse ismiyle kurulan kentin asıl tarihinin 5000 yıl öncesine kadar dayandığı söyleniyor.Evler birbirlerinin ışığını kapatmayacak şekilde inşa edilmişler.Taş evlerin çoğu 19-20. yüzyıllar arasında inşa edilmesine karşın bulunan bazı lahit ve mezarların tarihi M.Ö. 4. yy.’a kadar uzanıyor.Köyün eski adı ise Makri.Şehir Ölüdeniz ile Fethiye’nin ortasında ve birçok doğal güzelliğe çok yakın olarak kurulmuş.Adamlar şehri kurarken nereye kursak diye baya araştırmış olmalılar.20. yy başlarında bölgede Rumlar yaşıyormuş.İmzalanan mübadele anlaşmasından sonra buradaki Rumlar ve Batı Trakya’daki Türkler karşılıklı olarak göç ettirilmişler.Bölgeye yerleşen Türkler ortama uyum sağlayamamış ve Manisa civarlarına göç etmişler.Göç ettirilen Kayaköylü Rumlar ise Yunanistan’da Nea-Levissi denilen yerde yaşamaya başlamışlar.Köy o zamanlardan beri hayalet şehir gibi bomboş duruyor.Hazine dedikodularından dolayıda defalarca yağmalanmış.Şuanda köy 500 den fazla hane,birçok kilise,şapel ve okulla ayakta kalmaya çalışıyor.İnsan o terk edilmiş sokaklarda dolaşırken o duvarların kim bilir nelere şahit olduğunu,oralarda ne aşklar ne salgın hastalıklar yaşandığını düşünürken duygulanıyor.

kayaköy road
Kayaköy’e doğru yürürkenki manzaramız
Kayaköy road
Yol Üzerinde Yer Yer Otlayan Yaban Keçileri
Köye yürürken sağ tarafımızda kalan mezarlık ve ev

Ulaşım:Kayaköy’e Ölüdeniz’den gitmek istiyorsanız;Fethiye arabalarına binip şoföre Kayaköy’e gitmek istediğinizi söyleyin.Sizi Hisarönü yakınlarında uygun bir yerde bırakacaktır.Oradan da Kayaköy arabalarına binerek köye ulaşabilirsiniz.Biz Hisarönü’nde inip tekrar dolmuşa binmeden,bol oksijen eşliğinde etrafı ormanlarla kaplı asfalt yoldan yürüyerek köye ulaştık.5 km kadar bir yol var.Yol boyunca otlayan yabani keçileri,koyunlarını gezdiren çobanları görebilirsiniz.Yalnız arabalar baya hızlı sürüyor,yürürken baya dikkkatli olun.Fethiye merkezden ise köye direk dolmuşlar bulunmakta.Burası Trekking severler için de bir cennet.Köy Likya yolu üzerinde kurulmuş durumda.Gerek Ölüdeniz’den gerekse birçok farklı yerden yürüyerek ulaşabilirsiniz.Vaktimiz kısıtlı olduğu için trekking yapamadık;ama en yakın zamanda bunu da deneyimlemek istiyorum.

Kayaköy evleri

kayaköy
Taş Sokaklar

Yeme-içme:Köyde başlıca Levissi,Blue Butterfly ve Cinbal olmak üzere 3-4 tane restoran bulunmakta.Biz sadece Cinbal’ı  denedik ve bayıldık.Mekanın konsepti kendin pişir kendin ye.Etleri restorandan alıp size kızdırılmış getirilen mangalda pişirebilirsiniz.Veya ben uğraşmak istemiyorum derseniz hazır olarak kuzu tandır yiyebilirsiniz.Tandırları cidden çok iyi et lokum kıvamında ağzınızda eriyor.Fiyat da gayet uygun -kilosu 80 TL idi-.Ayrıca kahvaltısını,mezelerini ve tatlılarını da tavsiye ederim.Hafif bir şeyler yemek isterim derseniz de köyün girişinde sağda göreceğiniz yerde saç böreği veya lahmacun yiyip yanında da el yapımı ayran içebilirsiniz.

cinbal fethiye
Kuzu Tandır

kayaköy fethiye

Tavsiyeler:

Köyün girişindeki kara kedi adlı mekandan el yapımı hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Köy kahvesinde yerli halkla çay kahve içebilirsiniz.

En iyi manzara için üşenmeyin,en tepeye kadar çıkın.

Daha öncede bahsettiğim gibi köy çok stratejik bir noktaya kurulmuş.Kiliselerin birinden soğuk su koyuna,Ölüdeniz’e ve daha birçok yere yürünebiliyormuş.

fethiye kara kedi
Kara Kedi’de El Yapımı Süs Eşyaları

kayaköy fethiye

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı girin