Girne Kalesi
Girne Kalesi

Malum bu sene havalar bir türlü ısınamadı.Denize girebilmek için daha Güneye gitmemiz gerekiyordu.Gerek Türkiye’den daha sıcak olması gerekse kimlikle giriş imkanının bulunmasından dolayı bu sefer KKTC’ye gitmeye karar verdik.

kale
Kale Surlarının İçi

Başkent Lefkoşa’ya İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinden THY,Pegasus,Anadolu Jet ve Atlas Global ile uçmak mümkün.Sabiha Gökçen-Ercan arası yaklaşık uçuş süresi 1 saat 30 dakika kadardır.Bilet fiyatları genelde çift yön 200-300 TL arasında değişmekte; ama özellikle Pegasus’un yaptığı indirimlerle çift yön 100-150 TL gibi cüzi rakamlara bilet bulabilirsiniz.Ülkeye eski veya yeni kimlik kartlarınızla giriş yapabilirsiniz.Kimlikle seyahat edecekler için size verilen ve üstünde giriş çıkış damgalarının olduğu kağıdı kaybetmeyin.(Türkiye’ye girişte pasaport polisine bunu kaybetseydim ne olurdu diye sordum: “Çok büyük bir sorun olmaz biraz işlemleri uzatır o kadar.” dedi).Uçaklar adaya genellikle Girne yakınlarından giriş yapıyor.Uçaktan etrafı dikkatlice izlerseniz yat limanını ,feribot limanını ve Girne Kalesi’ni kuş uçuşu bir şekilde görebilirsiniz.

Girne Limanı
Girne Limanı

girne liman

Ercan Havaalanı’ndan Girne ve diğer birçok yere Kibhas firmasının servisleri bulunmakta.Fiyat Girne için 17.5 TL.Benzin Türkiye’den ucuz olduğu halde taksiler burada baya pahalı.O yüzden hiç kullanmadık.

Girne Limanı
Girne Limanı
limanmanzara
Kuş uçuşu Liman

Her bütçeye uygun otel bulunabilir.Biz Girne merkezde Grand Center Boutique otel’de kaldık.Gecelik kişi başı 70 TL gibi bir rakam ödedik(Kahvaltı dahil).Gerek merkezde oluşu gerek temizliği gerek oda kalitesi olarak bu fiyata bulunabilecek en iyi otellerden biri.Üstelik ilk gün otele check in saatinden 2-3 saat önce gelmiştik.Resepsiyondaki bayan bizi hiç bekletmeden odaya aldı.Tabi otelin özel plajı yok ama pek sorun olmadı.

denizgirne
Mendirek ile kalenin arasındaki turkuaz sular
Kervan Beach
Kervan Beach

Girne’de bulunduğumuz süre boyunca denize Kervansaray Beach’te girdik.Giriş ücreti 5 TL.Halk plajı olmasına rağmen plaj oldukça bakımlıydı.Kumluk olması da başka bir artısı.Eğer canınız bir şeyler yiyip içmek isterse plajın tepesinde bulunan Kervan Cafe’ye uğramanızı öneririm.Bu enfes manzarada kahve yudumlamak gibisi yok.Plaja ulaşmak için Girne merkezden Lapta ya da Karşıyaka arabalarına binebilirsiniz.Şoföre Kervansaray’da ineceğinizi söyleyin.Yolculuk 10-15 dk kadar sürüyor ve 3.5 TL ücret alıyorlar.Dolmuştan indikten sonra deniz tarafına yürüyerek plajı görebilirsiniz.

girnekalesi
Kale’nin içinden

liman

Girne Gezilecek Yerler:

Şehre geldiğimde yaptığım ilk şey limanda bir kafeye oturup güzel bir manzara eşliğinde Kıbrıs kahvemi yudumlamak olmuştu.Ondan sonra limanın mendireğinin sonuna kadar yürüdüm.Girne Kalesi’nin ve liman içinin en güzel fotoğraflarını bu mendirekten çekebilirsiniz.(Fırtınalı havalarda gelecekseniz mendireğe çarpan dalgalardan ıslanabilirsiniz dikkatli olun.) Buradan sonra Girne Kalesi’ne çıktım.Kaleye giriş öğrenci için 5 TL.Burası 7. yy’da İslam akınlarına karşı Bizanslılar tarafından yapılmış.Şuan müze olarak kullanılan kalenin içinde bir sürü bölümü var.Sarnıç,St. George Kilisesi,Luzinyan Kulesi,Venedik Kulesi,Kırnı Mezarları ve zindanlar gezebileceğiniz bölümlerden bazıları.Özellikle kaledeki Batık gemi müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.Tarihi İ.Ö. 389 yılına dayanan bir ticaret gemisi olduğu düşünülen ve bir sünger avcısı tarafından suyun 3 metre derinliğinde farkedilen emektar Helenistik batığı burada görebilirsiniz.Limanın manzarasını en iyi şekilde izleyebilmek için gözlem kulelerine çıkmalısınız.Aracımız olmadığından biz bu sefer gidemedik ama eğer arabanız varsa mutlaka St. Hilarion Kalesine ve Beş Parmak Dağlarına gidin.

Kaleden Mendirek
Kaleden Mendirek
kalegirne
Kale Girişi

O kadar gezdik ve acıktık.Akşam yemeği için merkeze yürüyerek 10 dakika mesafede Kaleyle Feribot limanı arasındaki Eziç Peanuts’a gittik.Restoranın manzarası inanılmaz.İmkanınız varsa akşam yemeğinizi gün batımına denk getirin ve gurup vaktini burada izleyin.Fiyatlar 35 TL civarında ama porsiyonları inanılmaz büyük.Yani verdiğiniz paraya değiyor.İsimlerine atıfta bulunmak için olsa gerek masaya oturduğunuz anda ikram ettikleri yer fıstıklarını yemek gelene kadar bitirmeyin sonra yemeğe yer kalmıyor 🙂

ezicgirne
Eziç’in Manzarası
sunsetinkyrenia
Gurup Vakti

LEFKOŞA:

Girne küçük bir şehir ve gezmeyi 1-2 günde bitirebilirsiniz.Girne’den sonra başkent Lefkoşa’ya doğru yola koyulduk.Merkezden kalkan mini dolmuşlarla Lefkoşa’ya konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz.8.5 TL ücret alıyorlar ve yolculuk trafik yoksa 15-20 dakika sürüyor(Dönüşte seferler erken bitiyor,saatleri kontrol etmeyi unutmayın).Sınır kapısına yakınlığından olsa gerek burada dikkatimi çeken ilk şey duyduğum dillerin çeşitliliğiydi.Kafelerde filan herkes Yunanca,İngilizce ve Türkçe’yi su gibi konuşuyordu.Ne olduğunu anlayamadığım diller de cabası.Şehir çember şeklinde surlarla çevrili ve bu surların 3 tane kapısı bulunuyor.Kuzeyde Girne kapısı,Batıda Baf kapısı,Doğuda ise Mağusa kapısı vardır.Şehre girerken Girne kapısına bir göz atmayı unutmayın.Ana meydan diyebileceğim Atatürk meydanında Venedikliler tarafından 16. yüzyılda dikilen Venedik Sütun‘unu görebilirsiniz.Meydandan Güneydoğuya doğru devam ederseniz Şehirdeki Osmanlı eserlerinin başlıcalarından olan ve Vali Muzaffer Paşa tarafından yaptırılan Büyük Han‘ı görebilirsiniz.Han iki katlı olarak dörtgen bir plan üzerine inşa edilmiş olup ortasında mescit bulunmaktadır.Hazır buraya gelmişken Handa bulunan Sedirhan Restoran’da adaya özel börek çeşitlerini tadabilirsiniz.Biz hepsinden karışık söyledik ve içlerinde en beğendiğim tarçınlı olan oldu.Biraz daha yürüyünce karşınıza Kıbrıs’ın en büyük ibadethanelerinden biri olan Selimiye Cami çıkıyor.Lüzinyan döneminde (13.-14. yüzyıllar) gotik formda inşa edilen St. Sophia katedrali, Osmanlılar tarafından camiye dönüştürülmüştür.Caminin içinde pek çok mezar da yer almaktadır.Burayı da gezdikten sonra yakınlarda bulunan Özerlat Türk Kahvesinde kahve keyfi yapmaya gittik.Aslında sadece kahve içecektim ama arkamdaki çocuğun yediği devasa dilim çikolatalı keki görünce canım çekti ve bir dilim de ondan söyledim ve gerçekten iyiydi.Fiyatlar da gayet uygun kek ve kahveye 15 TL ödedim.Kahveden sonra ileride bulunan Old Bazaar’ı da gezebilirsiniz;ama bence pek bir esprisi yok.

Büyükhan
Büyük Han

Büyük Han

Lokmacı Sınır kapısına bir uğrayın, polislerimizle sohbet edin,bölünmüş bir başkent olan Lefkoşa’nın güneydeki topraklarına bir göz atın derim.Lefkoşa hem Kuzey Kıbrıs’ın hem de Güney Kıbrıs’ın başkenti olan bir şehir.Güney Kıbrıs Cumhuriyeti; Kuzey Kıbrıs’ta, Türkiye’yi işgalci gibi gördüğü için Türkiye Pasaportlarının bu sınır kapısını kullanmaları yasakmış;ama Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs vatandaşları karşılıklı olarak kimlikle seyahat edebiliyorlarmış.

Selimiye Cami
Selimiye Cami
selimiye
Süslü Giriş

Tavsiyeler:

Girne’de jagaranda ağaçlarıyla dolu sokaklarda kaybolmadan geri dönmeyin.

İçki fiyatları -birçok içki için- Türkiye’nin 1/3 ü kadar.Hatta artan döviz kurlarından dolayı fiyatlar, şehir merkezinde Ercan Havaalanı Duty Free’sinden bile daha düşük diyebilirim.

Lefkoşa

Ne almalı?

Kıbrıs’a gelmişken bol bol hellim peyniri alın.Yalnız baya tuzlu bir peynir tuzla aranız iyi değilse az tuzlusundan alabilirsiniz.Sonra onu bir güzel kızartıp afiyetle yiyin. 🙂

Kıbrıs yapımı turunç ve ceviz reçellerinden almayı unutmayın.

umbrella
Lefkoşa’nın süslü sokakları
selimiye cami
Selimiye Cami Motifleri

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı girin