indonesiantemple
Mini parkın birbirinden güzel bahçeleri

Genel Bilgiler:

Jakarta Endonezya’nın başkenti en büyük ve en kalabalık şehri.Java adasının kuzeybatısında bulunan şehir aynı zamanda Güney Asya’nın da en kalabalık şehri.Ülkenin para birimi Rupiah(Hindistan Rupiah’ı ile karıştırmayın).Endonezya son derece büyük bir ülke ve Sumatra adası, Java adası, Sulawesi adası, Borneo adası ve Papua bölümlerinden oluşmaktadır.Ülkenin bir kısmı Kuzey yarım kürede bir kısmı ise Güney yarım kürede yer alıyor.Ekvatorun 400 km kadar güneyinde bulunan başkente İstanbul’dan yaklaşık 12 saat süren uçuş sonucunda ulaşılabiliyor.Türkiye ile +4 saat farkı bulunmakta. Ülkede trafik soldan akıyor.Priz sistemi Türkiye ile aynı. Anladığım kadarıyla başkentlerini değiştirmeyi çok seviyorlar.Ülkenin eski başkenti Yogyakarta,şuanda da başkenti Borneo adasına taşımayı düşünüyorlar. Böylece jakarta’nın aşırı nüfusunu azaltmak istiyorlar.Özellikle büyük şehirlerde çok yoğun oranda hava kirliliği var.Bu yüzden bazı kişiler maskeyle dolaşıyorlar.İnsanlar ise son derece yardımsever.Bir adres sorduğunuzda İngilizce bilmeseler bile size yardım etmeye çalışıyorlar.Uçakta yanımda oturan Endonezyalı birisi bagajımda bir sorun olmasın diye bagajımı alana kadar -ki 1 saate yakın sürdü- bekledi ve sonrada havaalanından çıkana kadar bana eşlik etti.Telefonunu da verdi ve bir sorun olursa aramamı söyledi.Jakarta pek turistik bir şehir olmadığı için sokakta halk,polisler, askerler vb. yanınıza gelip sizinle fotoğraf çekilmek isteyebiliyorlar.

indonesiapark
Tapınaklar(Mini İndonesia)

streets

Jakarta Gezisi:

Sabah erkenden Tangerang’daki hostelimizden ayrılıp Jakarta’ya doğru yola koyulduk.Yolumuz aslında 25 km civarıydı ;ama trafiğe yakalanırsanız yol 2-3 saat sürüyor.Bu nedenle iş giriş çıkış saatlerine kalmamalısınız.Yarım saatlik yolculuğun ardından ilk durağımız olan Monas‘a geldik.Endonezya özgürlüğünün simgesi olan 132 metrelik anıtın tepesinde altın kaplama bronz bir özgürlük ateşi bulunuyor.İsterseniz tepedeki gözlem noktasına çıkıp tüm şehrin kuş uçuşu manzarasını görebilirsiniz ;ama inanılmaz bir sıra olduğu için biz bunu es geçmek zorunda kaldık.Monas parkında dikkatimi çeken başka bir nokta ise parkın etrafında 5-10 metrede bir konuşlanmış ağır silahlı askerler oldu.Ben durumu Jakartalı arkadaşıma sordum ve o da onların güvenlik için genelde hep orada bulunduklarını söyledi.

Mini İndonesia
Mini İndonesia
monas
Monas

Monas’ı dolaştıktan sonra dahiliye grubumuzdan ayrıldık ve diğer Jakartalı dostlarımızla buluştuk.Arabaya atlayıp eski şehir meydanına(Fatahillah Square) doğru yola koyulduk.Burası Jakarta tarih müzesinin karşısında bulunan küçük bir meydan.Buradan bisiklet kiralayabilirsiniz.Gerçi meydan inanılmaz derecede kalabalık ve bisiklet sürecek pek de bir yer yoktu.Burası da küçük bir yer, birkaç sokağa girip adaların yerli kıyafetlerini giymiş kişilerle birkaç fotoğraf çektirdikten sonra işimiz bitti ve İstiklal Cami‘ye doğru yolu koyulduk.1978 yılında açılmış bu cami Güney Asya’nın en büyük camisi.Burayı da gezdikten sonra karnımız acıkmaya başladı.Biz de yerli bir restorana gidip bir şeyler yedik ve Taman Mini İndonesia İndah denen ve tüm Endonezya adalarındaki tapınakların 1:1 kopyalarını barındıran bir parka gittik.Şehre biraz uzak ve baya büyük bir park burası.Telesiyejle tur atıp tüm parkı yukarıdan görebilirsiniz.Tur sırasında ortadaki gölde bulunan adaların şekline dikkat edin.Adalar Endonezya’nın mini bir haritası olarak tasarlanmış.Ülkenin tümünü gezme fırsatım bulunmadığından dolayı bu park çok hoşuma gitmişti.Genel olarak bakarsak Jakarta’da çok fazla gezip görülebilecek yer olduğunu düşünmüyorum.1-2 gün fazlasıyla yeterli olacaktır.

localfood
Endonezya Mutfağı
colours
Detayların Güzelliği

Ulaşım:

Batı ve orta Java taraflarında toplu taşıma çok gelişmiş değil.Staj yaptığım şehir olan Tangerang ve Jakarta dahil olmak üzere buralarda yaşayan arkadaşlarım bana toplu taşıma kullanmamamı çünkü güvenli olmadığını söylediler.Taksi olarak ise sadece ”blue bird” markalı taksileri kullanın.Uber’i de birçok kez kullandım herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Ayrıca burası için ”Grab” adlı uygulamayı indirebilirsiniz.Bu uygulama için Uber’in yerli versiyonu diyebiliriz.Fiyatlar genelde Uber’den daha uygun oluyor ve paylaşımlı araba veya motor çağırmak gibi opsiyonları da var.Yalnız aklınızda bulunsun marketlerin hastanelerin vb. birçok yerin otoparkı ücretli.Taksi vb. çağırırken bu alanların dışına çıkın yoksa şoför sizden park parasını ödemenizi isteyebilir.Otobanlar da ücretli genelde hem girişte hem de çıkışta para alıyorlar.Hatta bir kere 25 kilometrelik otoban kullanımı için 4 kere para ödemek zorunda kalmıştık.Genelde tek seferde 8-9k Rupiah kadar para ödüyorsunuz ve ödemeyi nakit olarak otoban girişindeki gişelere yapabilirsiniz.

bensin
Yollarda bulunan seyyar benzinciler (Tabi kullanmanızı pek tavsiye etmiyorum 🙂 )
horn
Kapınızda bu boynuzlardan ne kadar varsa o kadar zenginmişsiniz.
Mini İndonesia
Mini İndonesia

Sağlık:

Ülkede genel olarak hijyen sorunu var diyebilirim.Gelmeden önce fekal oral yolla bulaşan tifo ve hepatit A aşılarınızı yaptırabilirsiniz.Tabi zorunlu değiller.Jakarta’da hastanedeki doktorum ise batı ve orta Java’daki büyük şehirlerde tifonun yaygın olmadığını söyledi; ama siz yineden çeşme suyu tüketmeyin, güzel ve temiz gözükseler de tatlı su kaynaklarında yüzmeyin.

Sıtmaya gelecek olursak hastalığın prevalansı yine doğu Endonezya’da daha yüksek.Profilaksi için gitmek istediğiniz bölgede hastalık durumunu özel olarak sorgulamanız gerekmekte.Mesela ben Jakarta ve Tangerang’da kalırken ilaç almama gerek yoktu;ama özellikle Papua,Batı Timor gibi doğudaki yerler sıtma açısından oldukça riskli.Burada Papualı birisiyle konuştum ve bana tam dört kere sıtma geçirdiğini söyledi.Ayrıca yağışlı sezonda sıtmanın pik yaptığını unutmamak gerekir.

Burada hastanedeki doktorlar bana sıtmadan çok Dang Hummasından korkmam gerektiğini ,bu virüsün batı Java’daki şehirlerde sıtmadan daha yaygın olduğunu söylediler.Sonuç olarak ne yapın ne edin sivrisinekler tarafından ısırılmamaya çalışın.Endonezya yolculuğu sırasında veya sonra ateş,baş ağrısı,ciltte döküntü gibi semptomlarınız olursa acilen doktora gidin ve ona seyahatinizden bahsetmeyi unutmayın.

Ülkede verem de endemik durumda;ama bunun için yapmanız gereken çok fazla bir şey yok.Verem aşısı zaten aşı takvimimizde,gelmeden önce aşılandığınızdan emin olmaya çalışın ve bağışıklığınızı güçlü tutun.

museum
Tarih Müzesi

Yeme İçme:

Hindistan cevizini,soyayı çok seviyorlar.Etlerini balıklarını bile hindistan cevizi yağında kızarttıkları oluyor.Günün her öğününde pilav makarna noodle vb. karbonhidrat yiyorlar.Bu nedenle olsa gerek hastaneye gelen insanların yüzde doksanı şeker hastasıydı.Yerli yemekler ortalama 30-40k Rupiah civarında.Biz genelde Food court’larda yedik ve yemekler gayet iyiydi.Street food yemek isterseniz fiyatlar 10k Rupiah’a kadar düşüyor; ama kertenkelelerle ve sineklerle yemek yemekten çekinmemelisiniz.Sushi fiyatları ortalama 30k Rupiah kadar.Batı yemekleri ise oldukça pahalıydı.

Mini İndonesia
Mini İndonesia

Notlar:

2017 Temmuz itibariyle 1 TL 3700 Rupiah ediyor.

Trafik inanılmaz derecede fazla araç kiralarken bunu göz önünde bulundurun.

Sokakta İngilizce bilen birine rastlama olasılığınız düşük.

Genel olarak Türkiye’den ucuz bir ülke;ama çok ucuz da diyemem.Marketlerde süt,yoğurt,çikolata ve kahve tarzı şeyler ise Türkiye’den pahalı.

Motorsiklet kullanımı çok yaygın ve her han her yerden motor fırlayabiliyor.Dikkatli olun.

Birçok yerde trafik ışığı ve yaya yolu yok.Karşıdan karşıya geçerken ellerinizi kaldırıp araçların durmasını bekliyorsunuz.

Alışveriş için Jakarta’nın en büyüklerinden olan Grand İndonesia Mall’a gidebilirsiniz.

Alışveriş merkezi vb. yerlerden sim kart alabilirsiniz.Toplamda 30 gb olan 1 aylık ön ödemeli sim kart için 150k Rupiah ödedik.Kartı alırken pasaportunuza bakıyorlar;ama bu zorunlu değilmiş.Biz kartı arkadaşın tanıdığı bir yerden aldığımız için pasaportu göstermemize gerek kalmadı.

oldsquare
Eski şehir meydanı yakınlarındaki sokaklar

tribes

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı girin