Yüzen Şehir
Yüzen Şehir

Brunei Sultanlığı,Güneydoğu Asya’da Borneo adası üzerinde bulunan tek komşusu Malezya olan ve İslami Monarşi ile yönetilen bir ülkedir.Yüz ölçümü ise oldukça küçük:Sadece 5765 kilometre kare.Ülkenin başkenti Bandar Seri Begawan’dır.Sultanlık,kişi başı 76 bin $ milli geliriyle şu an için dünyanın en zengin 4. ülkesi.Ülkenin bu zenginliğinin sahibi de yine dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Sultan Hassanal Bolkiah.Ayrıca sultanımızın yaklaşık 7000 parçadan oluşan mütevazi bir araba koleksiyonu da bulunuyor.Sultan şehir merkezine yakın nehir kenarındaki kendi devasa sarayında yaşıyor.Normal şartlarda sarayı ziyaret etmek yasak ;ama Ramazan Bayramında kısa bir süre için saray halka ve turistlere açılıyor ve Sultan halkını selamlıyormuş.(Saray ziyarete kapalı olduğu halde biz yine de bir şansımızı deneyelim deyip sarayı ziyaret etmeye çalıştık;ama tabii ki de askerler bizi içeriye almadı,neyse en azından yakından görmüş olduk:))Ayrıca sultanımızın altın madenine karşı özel bir ilgisi bulunuyor.Uçağını,arabasını sarayını kısacası bir yüzeyi olan her şeyi altınla kaplatmayı çok seviyormuş.Hatta tamamen altından bir otomobili de varmış.

Camiler
Camiler

Ülkenin ana geçim kaynağı tahmin ettiğiniz üzere petrol ve doğal gaz.Başka pek bir şey ürettikleri söylenemez.Diğer ihtiyaçlarını ithal ediyorlarmış.Çıkarılan yakıtlar Sultan ve İngiliz petrol devi Shell tarafından kontrol ediliyor.

Şehir Merkezi
Şehir Merkezi

Kuala Lumpur Havaalanı’na gitmek için KL Sentral istasyonuna geldik.Alt kata inip Klia1’e gitmek için 12 ringit karşılığında otobüs biletlerimizi aldık.Yaklaşık 1 saat süren yolculuk sonunda havaalanına ulaştık.Klia1 oldukça gelişmiş bir havaalanı ama otobüslerin durduğu kısmı için aynı şeyi söyleyemem,kendimizi bir an şehirlerarası otobüs terminalinde hissetmedik değil.Neyse gidiş uçağımız için 5. kata çıktığımızda her şey normale döndü.Brunei’ye Asya’nın birçok havayolu uçuş yapıyor.Biz ülkenin kendi havayolu olan Royal Brunei ile Kuala Lumpur’dan git gel yaklaşık 500 Türk Lirasına uçtuk.
Üst katta gümrük prosedürlerini hallettikten sonra uçağımıza geçtik.Kalkıştan önce uçakta kuran okundu ve bölgenin neredeyse tamamını örten palmiye ormanlarını geride bırakarak Borneo adasına doğru havalandık.Uçuş boyunca tavuk,noddle vb. klasik yemekler verildi;ama tabi ki de uçuşlarda içki bulunmuyor.Yaklaşık iki saat süren yolculuk boyunca Güney Çin Denizinin birbirinden güzel tropikal adaları oraya gidip ne yapacaksın gel bak bize mis gibi deniz kum güneş deyip durdu.Yolculuğun sonuna doğru hostesler, doldurmamız için üzerinde uyuşturucu kaçakçılarının cezesının ölüm olduğu vb. kuralları bildiren ülkeye giriş formlarını verdiler.Brunei Türk vatandaşlarından vize istemiyor(2018).Ülkeye girişte hiç bir sorunla karşılaşmadık pasaport polisi pasoportumuzu aldığı gibi mührü bastı ve ülkeye girdik.Havaalanından 10 BND karşılığında 1 hafta geçerli 1 gb internetli sim kartımızı(progresif) aldık ve yine havaalanında paramızı bozdurduk.İnternetten baktığım kadarıyla kur fena değildi ve de çok miktarda para bozdurmayacağım için tüm parayı burada bozdurdum.
Şehir merkezine gitmek için iki seçenek var birincisi taksi ve 20-30 BND tutuyor.İkinci seçenek ise bizim kullandığımız minibüs.Havaalanı binasından çıkınca hemen sola dönün ve minibüs durağını göreceksiniz.Burada 1 BND karşılığında Bandar Seri Begawan şehir merkezine gidebilirsiniz.Ülkenin şartlarında oldukça bütçe dostu bir yol.

water
Her yer çiçek böcek
kids
Caminin bahçesinde futbol oynamaktaydılar,oyunlarına katılmak şartıyla 1-2 poz çektim 🙂

Şehir oldukça pahalı ve otel fiyatları da son derece yüksek.Genel olarak Asya’nın tersine bütçe dostu otellerden pek bir konfor beklemeyin derim.Genel olarak merkezdeki her yeri yürüyerek gezebilirsiniz.Çevre şehirlere gitmek isterseniz yine dolmuşlar bulunuyor.Ama toplu taşıma sistemleri çok başarılı değil.Ülke şeriatla yönetiliyor.Günlük olarak halka uygulanan şeriat kurallarının çoğu yabancılara uygulanmıyor.Alkol satışı yasak,gece kulübü bar vb. yer bulunmuyor.Ülkeye içki sokarsanız gümrük adı altında yüksek meblalar ödüyorsunuz.Yabancıların giyim kuşamına karışılmıyor.Turist kadınların başını kapatmasına gerek yok.Giydiğiniz kıyafete bile karışmıyorlar.Ülkede bulunduğum süre boyunca mini etekle dolaşan birçok insan gördüm.Tabi bu durum yerli halk için böyle değil.İnsanlar krallarını çok seviyor ve genel olarak hallerinden memnunlar.Halk yabancılara karşı oldukça sıcak ve yardımsever.Ülke bana oldukça pahalı geldi.Marketlerde filan en ucuz çikolata bizim paramızla 4-5 TL ye geliyor..Mcdonalds menü fiyatları 6-10 BND arasında.Ama suları ucuz ve lezzetli.Hatta Asya’da tattığım en lezzetli suydu diyebilirim.

brunei
Masallardan Fırlamış gibi değil mi?
bruneimosque
Birbirinden Güzel Camiler

Ülkenin ana geçim kaynağı petrol.Uçağınız inişe geçtiğinde denizdeki petrol platformlarını görebilirsiniz.Benzinin litre fiyatı 0.3 BND, 1.5 Litre içme suyu 0.6 BND.
Pek turistik bir ülke olmadığı için etrafta öyle hediyelik eşya dükkanı vb. göremedim.Hediyelik alışverişinizi müze vb. yerlerden yapabilirsiniz.Yağmur ormanı ve su köyü turları kişi başı 15 BND karşılığında alınabilir.Bu turlardan bir sonraki yazılarımda bahsedeceğim.

cami
Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii
lizard
Kralın sarayından dönerken karşılaştığım arkadaşım

Kısa Kısa:

Para birimleri Brunei Doları(BND).Yaklaşık olarak Singapur Doları ile aynı.

Ülkenin resmi adı Brunei Barış ülkesi devletiymiş.Zaten ülkede bulunduğum süre boyunca güvenlik konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Sultan,Ülkeyi 600 yıldır yönetmekte olan ailenin soyundan geliyormuş.

Çevre illerde bolca sahil varmış ama google’dan fotoğraflarına baktım ve pek ilgimi çekmediler o yüzden ülkede deniz kum güneş deneyimim yok.Ayrıca plajlarda timsah tehlikesi de varmış.

houses
Ne kadar da süslüler değil mi?

İklimi Malezyanın iklimine benziyor.Biz temmuz ayında buradaydık.Ara sıra yağmur yağdı ama dolaşmamızı engelleyecek kadar değil.

Yine ilk defa bu ülkede gördüğüm bir şey havaalanında namaz vakitlerinde hoparlörlerden ezan okunuyor.

Malayca’ya benzer bir dil kullanıyorlar ve halkın çoğu İngilizce biliyor.Dil konusunda hiçbir sorun yaşamadım diyebilirim.

Trafikte oldukça saygılılar.Karşıdan karşıya geçmeye çalıştığımızda ışık yanmasa bile bize yol verdiler.Asya’nın çoğu ülkesinde bulunan kaotik trafik burada yok.Araba kiralamak için güzel bir ülke ;ama trafik tersten akıyor.

Hayat erken başlıyor erken bitiyor.Akşam 5-6 gibi birçok dükkan kapanmış oluyor.

Merkezde bisiklet kiralayıp her yere gidebilirsiniz.

Ülke zamanında İngiliz sömürgesi olduğu için arabalar sağdan direksiyonlu.Ayrıca çok fazla İngiliz turist vardı.

Bir sonraki yazılarım için takipte kalın…

homes
Taksi Durağı

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı girin