Zaporijya; Ukrayna’nın güneydoğusunda,Dinyeper Nehri kıyısında kurulu pek bilinmeyen bir sanayi şehri.Özellikle demir-çelik sektörü oldukça gelişmiş durumda.Pek turistik bir şehir değil.Ülkenin genelinde olduğu gibi burada da İngilizce konuşma oranları oldukça düşük.Uçakta sohbet ettiğim, bu şehirde doğup büyümüş birinin dediğine göre bu taraflarda Ukraynaca bile pek konuşulmuyormuş.Yerli halk kendi arasında dahi Rusça konuşuyormuş.Bu oblastın(şehrin) doğusunda şu anda Rusya ile savaşta olan Donetsk Oblast’ı bulunuyor.Şehir görünüş olarak klasik bir Sovyet şehri.Gezmek için bir hafta sonu ayırmanız yeterli olacaktır.Eğer uzun süreli olarak gelirseniz yine 1-2 saat uzaklıkta bulunan Dnipro şehrini gezebilirsiniz.

Balıkçı
Hava sıcaklığı kış aylarında genelde eksilerde olunca soğutma için ekstra bir sistem gerekmiyor.
Khortitsa Adası
Khortitsa Adası

Zaporijya’ya İstanbul’dan THY,Atlas Global ve Pegasus firmalarıyla direk olarak uçabilirsiniz.Uçuş süresi yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika.Biletler genel olarak 400 TL civarında ;ama Pegasus’un %50 indirimlerine denk gelirseniz git gel 250 TL gibi rakamlara bilet bulunabilir.Zaporijya Uluslararası Havaalanı merkeze 15 kilometre uzaklığında oldukça eski ve küçük bir havaalanı.Eskilik konusunda baya ciddiyim, öyle ki elektronik uçuş panoları bile yok.Duvarlarına bizde ilk okullarda çocuklara okuma yazma öğretirken kullanılan fiş defteri sisteminin büyük versiyonunu yapmışlar.Pano olarak onu kullanıyorlar :).Pasaport kontrolünde herhangi bir soru vb. bir şeyle karşılaşmadan ülkeye giriş yaptım.Bu arada havaalanından çıkar çıkmaz sigara içmeyin.Polisler gördü mü ceza kesmeyi çok seviyor.Tabi bu ceza turistler için geçerli.Kendi vatandaşlarını yakaladılar mı sadece pasaport göstermesini isteyip sohbet ediyorlar.Merkeze ulaşım için Uber, Etaximo,Yandex Taksi gibi uygulamaları kullanabilirsiniz ;ama bunun için tabi önce internet bağlantısına ihtiyacınız var.Havaalanında ne yazık ki herhangi bir bağlantı bulamadık.Uçağımız gece geç saatte olduğundan dolayı içeride her yer kapalıydı ve sim kart da satın alamadık.Hal böyle olunca aynı uçakla geldiğimiz, burada yaşayan birkaç Türk’ten yardım istedik ve bizim için taksi çağırdılar.100 UAH karşılığında otelimize ulaştık.Zaten Uber dahi kullansak ödeyeceğimiz meblağ bu civarlara yakın olacaktı.

Uçuş Bilgi Ekranı :)
Uçuş Bilgi Ekranı 🙂
Şehirden Kareler
Şehirden Kareler

Şehir genel olarak Sobornyi Caddesi(Sobornyi Ave,Prospect Lenina) dedikleri ana cadde üzerine kurulmuş.Hal böyle olunca restoranlar,gece kulüpleri ve gezilecek yerler de oldukça uzun olan bu cadde üzerinde sıralanmış durumda.Yani Lviv vb. birçok şehrin aksine buranın tam bir merkezi bulunmuyor.Biz caddeyi gezmeye, kaldığımız Teatralniy Otel’den başladık ve baraja kadar gittik.Oldukça uzun bir parkur tabi.Tek yön olarak 9 kilometreye yakın yürüdük.Ben yürümem derseniz bu cadde boyunca giden beyaz minibüsleri de kullanabilirsiniz;biz 46 numaralı olana binmiştik ve kişi başı 7 grivna kadar ödemiştik.Taksi fiyatları da oldukça uygun zaten.Ayrıca Sobornyi caddesi 10 kilometreden uzun ve bölgenin en uzun caddesi olma özelliğini taşıyor.

Tuğla Binalar
Tuğla Binalar

Şehirde en popüler oteller İntourist Hotel ve Teatralniy Hotel.İki otel arası 5 km civarı.Otel uygulamalarında Teatralniy Otel daha merkezi gözüküyor; ama bence iki otel de konum olarak benzer özelliklerde.Fiyatlar 2 kişi için 1 gece 1000 Grivna civarında.Biz Teatralniy Otel’de kaldık.Tesisi de kahvaltısını da beğendik.Tabi çok yüksek beklentilerle gelmemek lazım.Sonuçta burası pek de turistik bir şehir değil.Daha uygun fiyata oteller bulabilirsiniz.Konum olarak bu iki otel arasında ve Sobornyi Caddesi üzerinde olmasına dikkat edin.Şehirde ev kiraları da oldukça uygun.

Gezilecek Yerler:

Gezilecek yerlerin çoğu Sobornyi Caddesi üzerinde bulunuyor.Bu caddeyi baştan sona dolaşın.Bunların haricinde şehirde çok da fazla gezilecek yer yok.Teatralniy Otel’in hemen karşısında Holy Protection Cathedral bulunuyor oraya uğrayabilirsiniz.Burası, gezerken gördüğüm en büyük katedral idi.Şehirde çok fazla dini yapı da yok.Bu da dikkatimi çekti.Gerçi küçük bir şehir;ama yine de Ukrayna ortalamasından az.

Holy Protection Cathedral
Holy Protection Cathedral

Baraj yakınlarındaki Silah tarihi müzesi yer alıyor.İçeride hem silah,kılıç vb. şeyler var hem de hayvan iskeletleri bulunuyor.Küçük bir müze,yolunuz düşerse uğrayabilirsiniz.

Şehirde Ukrayna’nın birçok şehrinde olduğu gibi çok sayıda park ve meydan var.Ben bu taraflara genelde kış aylarında geldiğim için yeşilin tadını pek çıkaramıyorum;ama eminim ki yazın güzel oluyordur.Karlar içinde Duboviy Gai parkında dolaşırken kendi başına takılan bir deve görmüştük.

park
Şehirde bir Ukrayna klasiği olarak çok sayıda park var.

Gitmeye en değer yer bana kalırsa Dinyeper Nehri’nin içindeki Khortytsa Adası.Buraya ulaşmak için taksi kullanmanız gerekiyor.Adaya giden toplu taşıma bulamadım.Kış mevsiminden olsa gerek turistik yerlerini saymazsak oldukça da ıssız bir ada.Tabi yaz aylarında durum böyle değilmiş.Ulaşım için yukarıda bahsettiğim taksi uygulamalarını kullanabilirsiniz.Fiyatlar oldukça uygun zaten.Ayrıca bisiklet de kiralanabilirmiş.Bu adada google haritalarda “Zaporoz’ka sich” diye geçen Kazak Tarihi Müzesi‘ne gitmenizi öneririm.Ayrıca bu bölgeden Dinyeper Hidroelektrik Santrali‘ni de görebilirsiniz.

Dinyeper
Kazak Tarihi Müzesinden barajın manzarası

Yeme-İçme:

Şehirde yeme içme oldukça ucuz.Her türlü yemek için Melrose isimli restorana gidebilirsiniz.Biz biftek,suşi ve kokteylerini denedik ve memnun kaldık.Samimi bir ortamı var ve konumu da oldukça merkezi.Tatlı yemek için O’Cacao! isimli pasteneye gidebilirsiniz.Ürünleri oldukça kaliteli.Ayrıca burada başıma ilginç bir olay da geldi.Siparişimizi verdik,2 dakika sonra garson yanımıza geldi ve bana:”Söylediğiniz kahvenin içinde alkol bulunuyor,18 yaşının altındakilere alkollü içecek satışımız yoktur” dedi.Beni 18 yaşından küçük sanmışlar.:)Büyüğüm diyorum inanmıyorlar.Pasaportumu gösterdim de siparişi anca verebildim.Ukrayna için alışılmadık bir durum.

Melrose
Melrose
O'Cacao
O’Cacao

Sobornyi Caddesini gezerken dinlenmek,plan yapmak için Coffe Life‘a uğrayabilirsiniz.Kahveleri güzel ve buranın jelibonlu pastasına bayılıyorum.Akşam yemeği için yine bu cadde üzerinde bulunan Yunanistan’dan çıkma tarihi eser gibi görünen Aristocrate isimli restorana gidebilirsiniz.Burası gerek fiyat gerekse kalite olarak şehrin ortalamasının üzerinde bir yer.

hamburger
Aristocrate’ta Hamburger
Aristocrate
Burayı ilk gördüğümde tarihi bir yapı sanmıştım.

İzlenimlerim:

Ukrayna’da daha evvel Lviv,Kiev ve Harkov’da bulundum.Burası açık ara en ucuz olan şehir.Tabi yapılacak aktiviteler de saydığım şehirlerden daha az.

Şehir sanayi şehri olduğu için olsa gerek sokaklarında bol bol limuzin gördük.Küçük bir şehirde bu kadar limuzin görmek ilgincime gitti.

Eski para,pul,antika vb. koleksiyonunuz varsa Sovyet Pazarlarına uğramadan dönmeyin.Hem çok fazla çeşit var, hem de fiyatlar diğer şehirlere oranla çok uygun.Pazarlar Teatralniy Otel’e oldukça yakın.Otelden çıkınca ana caddeye gelin.Baraj tarafına doğru yürüyün ve sola dönerek bir alt caddeye girin.Yola oradan devam edince karşınıza çıkıyor.

Coffee Life
Coffee Life’da küçük bir kahve molası

Ukrayna’nın birçok şehrinde olduğu gibi burada da dil sorunu var.İngilizce bilen pek yok.Gelmeden Kiril alfabesini ezberlerseniz yararınıza olur.

Şehir sakinleri yabancılara pek alışık değil.Tabi bunu kötü anlamda söylemiyorum.Bulunduğum süre boyunca herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadım.

Yaz aylarında Dinyeper Nehri’nde yüzme,tekne turu vb. birçok aktivite yapabilirsiniz.Tabi biz kışın geldiğimiz için bu konularda herhangi bir tecrübemiz yok.

İçki klasik olarak çok ucuz.Hele ki kendi yerli içkileri bedavadan biraz pahalı.

Şehrin Mimarisi
Şehirden değişik mimari örnekleri.
Soborniy Caddesi
Soborniy Caddesi

4 YORUMLAR

  1. merhaba, 15-17 haziran için uygun mudur bookingden dediğin otelde rez yaptım tek kişi gitmeyi düşünüyorum bayan olarak uygun olur mu otel 300 tl civarı iki gece, pgs bilet gidiş dönüş 460 tl sence değer mi?

    • Merhaba Zaporijya için 2 gün bence fazlasıyla yeterli olacaktır.Pegasus ne yazık ki son zamanlarda biletlerini çok pahalıya satmaya başladı.460 TL çok ucuz olmasa da fena bir fiyat değil.Şehirde geçirdiğim süre boyunca tehlikeli sayılabilecek bir durumla karşılaşmadım bence uygun olur.Şimdiden iyi tatiller…

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Adınızı girin